Tarihçe

Tarihçe

Mubitek, mühendislik tasarımı faaliyetlerinde bulunmak üzere 2005 yılında kurulmuştur. Kuruluşunun 2. yılında Türkiye’nin ilk kalıp tasarım ihracatını İspanya Matrici firmasına gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar Mercedes, BMW, Porsche, Opel, Audi, Ford, Renault, PSA, Nissan, Lancia, Fiat, Iveco, Ferrai, Maserati, Aston Martin, McLaren vb. otomobillerin ana gövde parçaları için yaklaşık 800 kalıp tasarımı yapmış ve üretim takibini gerçekleştirmiştir. Tasarladığı kalıpların %95’i Avrupa’da çalışmaktadır. 2014 yılında yine ülkemizde bir ilke imza atarak otomobilin en büyük parçası olan yan çerçeve tasarımını yaparak İtalya’ya ihracatını gerçekleştirmiştir.

Mubitek’in hizmetler arasında birçok ürün tasarımı da bulunmaktadır. Örneğin Bosch için aparat tasarımları, yalın montaj arabası ve Megane III ayna, engelliler için yürüyen sandalye ve ticari araçların arka kapısı için 270 derece açılabilen menteşe tasarımını gerçekleştirmiştir. Menteşe tasarımından patent almıştır. 

Otuz yıllık otomotiv, sac kalıpçılığı, tasarım ihracatı ve CAD tecrübesi ile pazardaki değişim ve ihtiyaçları yakından takip eden Mubitek, KOSGEB Ar-Ge destekleri ile tasarımda inovasyon çalışmalarına başlamış ve kalıp tasarımında süreç inovasyonu yaparak Catia V5 programına yardımcı modüllerden oluşan “Die Assistant” olarak adlandırılan akıllı tasarım programı elde edilmiştir. Bu ürün 2010 yılından itibaren Ermetal tarafından 800 aşkın kalıp tasarımında kullanılmıştır. Aynı kapsamda 2012 yılından itibaren de Tofaş için “ISEDA” markası ile akıllı tasarım uygulamaları geliştirilmiştir. Ayrıca yine Tofaş için Kalıp tasarım data yönetimi için yazılım geliştirmektedir.

Geliştirdiği hızlı tasarım modüllerinin çalışması için müşterilerine ek Catia V5 lisans maliyeti ortaya çıkması nedeniyle tamamen yerli Bilgisayar Destekli Tasarım programı geliştirme çalışmalarına başlamıştır. Yerli tasarım programı geliştirme için hazırlanan 5 adet 1507 Kobi Ar-Ge projesi TÜBİTAK tarafından en üst düzeydeki bütçe ile desteklemiştir. 2017 yılında ise 3 yıl boyunca sürecek Tübitak 1511 Öncelikli alanlar programı kapsamında Tasarım 4.0 projesini başlatmıştır. Ar-Ge çalışmalarımızın tamamında üniversite-sanayi işbirliğine önem vermiş Uludağ Üniversitesi, TED ve İTÜ’de görev yapan akademisyenlerle birlikte hareket edilmiştir. Proje başarı ile sonuçlandırılmıştır.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen tasarım programı ile firma içerisinde çeşitli tasarımlar yapılmakta olup “ÇİZEN” markası ile lisans satışları gerçekleştirmiştir. Satışları artırabilmek için ise 2019 yılında ÇİZEN için UI (Kullanıcı Arayüz Tasarımı) çalışmalarına başlanmış ve ara yüzünde yenilikler yapılmıştır.

Mubitek ailesi olarak 15 yıllık inovatif merkezli çalışma hayatımızda ülkemize ileri seviye teknolojik rekabetin başladığı tasarım alanında Akıllı Tasarım Programları Konsepti (AKTAP) (DIAS, ISEDA), ÇİZEN ve MUBİTEK olmak üzere 4 marka ve bir kod tescil kazandırılmıştır. 

2016 yılından itibaren ihracat ağırlıklı çalışmalar başlanmış ve 2017-2018 yıllarında satışlarımızın %90’ı ihracat olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında ihracat %95’e ulaşmış, 2020 yılında da aynı ivme ile tamamlamıştır.